اوقات شرعی
 • پنج شنبه،06 آبان 1400
 • ورود
 
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 583
    کد: 23891
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۲/۰۲/۰۱
    سبقت توزیع مواد مخدر از کنترل!

    آخرین آمار گسترش اعتیاد در مشهد به نگرانی ها دامن زده است

    ظاهر سالمی دارد، اما اتفاقی در زندگی‌اش در حال رخ‌دادن است که به زودی حتی در چهره‌اش هم اثر می‌گذارد...
    آخرین آمار گسترش اعتیاد در مشهد به نگرانی ها دامن زده است

    ظاهر سالمی دارد، اما اتفاقی در زندگی‌اش در حال رخ‌دادن است که به زودی حتی در چهره‌اش هم اثر می‌گذارد. چندی نمی‌گذرد که ابتدا سلامتش به خطر می‌افتد، سپس روابطش با اطرافیانش عوض می‌شود و دست آخر هم زندگی‌اش در معرض تهدید قرار می‌گیرد؛ او معتاد شده است.
    زندگی عاری از اعتیاد، همواره با خطر آلوده‌شدن مواجه است؛ هر چند به ظاهر و برای فردی سالم این خطر، دور به نظر برسد. مسئله‌ای همچون اعتیاد، خیلی راحت و بدون هیچ‌زحمتی به سراغ انسان می‌آید و آغازی به ظاهر ساده دارد، اما تا جایی پیشروی می‌کند که شاید بتوان الفبای زندگی یک معتاد را این‌گونه تفسیر کرد: «الف مثل اعتیاد».
    این گزارش به دغدغه‌ای اختصاص دارد که حاشیه‌هایش پررنگ‌تر از متن موضوع است، چراکه داستان اعتیاد تا آنجا پیش می‌تازد که قصه‌های معتاد فراتر رفته و باید حکایت دردمندانه کودکانی را به رشته تحریر کشید که هر‌چند هنوز به درستی قد نکشیده و بلوغ را درک نکرده‌اند، اما ذهنی دردمند از جبر روزگار دارند. حکایت درد این کودکان را چشم‌هایشان روایت می‌کند و نگاه معصومشان آتش بر جان می‌اندازد. این حکایت و درد ناخواسته را والدینشان برایشان رقم زده‌اند، والدینی که هرچند روزی پدران و مادران دلسوزی بوده‌اند، اما امروز به دلیل یک غفلت چندساله، تبدیل به انسان‌هایی شده‌اند که اگر اعتیاد بگذارد، شاید یادشان بیاید که فرزندانی هم دارند و باید برای آن‌ها، در مصیبت‌ها سنگ صبور باشند، نه اینکه به سنگی خارا بر سر راهشان بدل شوند.
    وقف نابودی
    پسرک به گفته خود کلاس ششم را می‌گذراند، اما چندروز است که قدم به راه مدرسه نگذاشته و دلیل این غیبت، وجود پدری است که خود را وقف نابودی کرده و شعله این آتش، دودمان و آینده پسرش را نیز بر باد می‌دهد.
    محمد با شانه‌هایی فرو افتاده، حکایتی را برای خبرنگار ما بازگو می‌کند که آه را از نهاد سنگ نیز بر‌می‌آورد، انسان که جای خود دارد؛ او می‌گوید: پدرم هر روز به مقابل مدرسه می‌آید و مرا اذیت می‌کند تا خانواده‌ام خرج موادش را تأمین کنند.
    او که شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان را تنها مکان امن در اطراف خود دیده، با خواهر و عمه‌اش برای شکایت از پدر به آنجا آمده و وقتی جانشین دبیر این ستاد، مقابلش از حمایت او و شماتت پدرش سخن می‌گوید، زبانش گشوده می‌شود و تقاضایی را مطرح می‌کند که باید آن را زنگ هشداری برای مسئولان دانست، او در جمله‌ای به ظاهر ساده می‌گوید: «اگر پول داشتم، می‌دادم تا پدرم را اعدام کنید.»
    گویی اتاق هم در بهت و حیرت است و این تقاضا که بیشتر خواهشی کودکانه از سر درد است، راه نطق را بر دور میز نشستگان می‌بندد و این حالت آن‌قدر ادامه‌دار می‌شود که صحبت‌های خواهر محمد، فضا را عوض می‌کند. او با اعلام اینکه ۱۸‌سال دارد، می‌گوید که به تازگی به کارگری می‌رود، اما باید درآمدش را با پدرش سهیم باشد تا آرامششان حفظ شود.
    دختر به خوبی می‌داند که اگر پدرش در حق او پدری می‌کرد، باید امروز به فکر دانشگاه رفتن می‌بود، نه اینکه تنها دغدغه‌اش، ماندن در کنار مادری بی‌دفاع و دردمند از روزگار، تأمین امنیت خود و خانواده‌اش باشد. این حکایت که خبرنگار ما در راه پرسش از فعالیت‌های صورت‌گرفته در شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوی با آن مواجه می‌شود، مشتی از خروار‌ها حکایت بر زمین مانده کودکان شهرمان است.
    جالب آنجاست که به گفته جانشین دبیر ستاد هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوی، 160هزار نفر از جمعیت مشهد معتاد هستند که اگر جمعیت مشهد سه میلیون نفر محاسبه شود، یک نفر از هر19 مشهدی را معتادان تشکیل می‌دهند اما همه آنان مشکل‌آفرین نیستند، بلکه وجود ۵هزار معتاد پرخطر، داستان کودکان بی‌شماری همچون محمد را رقم می‌زند که شاید بخت او را نداشته و جایی را برای بازگوکردن درد‌های خود نداشته باشند.
    ۹۵‌درصد معتادان مشهد، شاغل بوده‌اند
    «۹۵‌درصد معتادان مشهد، پیش از ابتلا به اعتیاد شاغل بوده‌اند.» شنیدن این آمار در میانه‌ای که همگان بیکاری را یکی از مهم‌ترین دلایل اعتیاد و معضلات آن در جامعه می‌دانند، کمی عجیب است؛ اما جانشین دبیر ستاد هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان با بیان این مطلب هشدار می‌دهد: بسیاری از معتادان را کارمندان ادارات و استادکاران خوب شهرمان تشکیل می‌دهند که اگرچه دیروز مشکلی نداشتند، اما باید برای امروز و فردای خود و فرزندانشان نگران باشن ضایعات؛

    تمام ثروت معتادان پرخطر
    سرهنگ ماشاا... صادقی، راه‌های شناسایی معتادان پرخطر را آسان می‌داند و ادامه می‌دهد: شناسایی معتادان پرخطر، مشکل نیست؛ چراکه می‌شود آنان را از نوع لباس پوشیدن، راه‌رفتن و حتی نحوه فعالیتشان که معمولا جمع‌کردن ضایعات است، شناسایی کرد.
    وی کارتن‌خواب بودن و بی‌خانمانی را سرنوشت مشترک معتادان پر‌خطر عنوان می‌کند و می‌افزاید: گذشته از جمع‌آوری ضایعات، به‌منظور امرار معاش، آنان گاهی به سرقت‌های خردی همچون سرقت کفش، لوازم منزل یا حتی قطعات خودرو مبادرت می‌ورزند، که این عمل آنان، ما را در انجام بهتر رسالتمان، کوشا‌تر می‌کند.
    ۵ نقطه کلیدی مشهد، عاری از معتادان شده است همه ما معمولا از مکان‌هایی اطلاع داریم که فرزندان ناخلف شهرمان در آنجا تجمع می‌کنند و گاهی آنچنان در این مکان‌ها، در فرسایش تن خود با اعتیادشان افراط می‌کنند که صدای مردم محل را نیز در می‌آورد و همگان در انتظار گام‌های استوار مسئولان می‌مانند که سرهنگ صادقی در این خصوص می‌گوید: تا یک ماه قبل، پنج‌نقطه شهر در گیرودار تحرک افراطی معتادان قرار داشت که با انجام عملیاتی ضربتی، این مکان‌ها امروز از وجود هرگونه معتادی پاک‌سازی شده است.
    این مقام مسئول با اشاره به اینکه برای نخستین‌بار در کشور، مشهد توانست ۱۲۰معتاد پرخطر را در طرح شناسایی مناطق آلوده، با همکاری دستگاه‌های مختلف استان، شناسایی و به منظور درمان، جمع‌آوری کند، می‌افزاید: این تلاش‌های شبانه‌روزی تمام دستگاه‌ها، موجب شد تا نوروز‌۹۲ مشهد چهره‌ای فاقد افراد خیابان‌گرد را به خود بگیرد.
    وی ماده‌۱۵ قانون مبارزه با مواد مخدر را که در سال‌۸۹ مصوب شده، اساس کار این ستاد می‌داند و اضافه می‌کند: بر این اساس، یک معتاد بیمار شناخته می‌شود و مجرم نیست و می‌تواند با درمان، خود را از قافله غافلان جدا کند.
    جانشین دبیر ستاد هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان، وظیفه نیروی انتظامی را برخورد با متخلفان می‌داند و در خصوص جمع‌آوری معتادان یادآوری می‌کند: این امر در وظایف نیروی انتظامی گنجانده نشده است.
    صادقی، جمع‌آوری معتادان پر‌خطر را که سرقت هم می‌کنند، از وظایف نیروی انتظامی برمی‌شمرد و در خصوص اقدامات پس از دستگیری آنان تشریح می‌کند: فقط معتادانی که سرقت کنند به زندان می‌روند، اما یک معتاد صرفا برای اعتیادش به زندان نمی‌رود و این یکی از قوانین پیشرفته جمهوری اسلامی ایران است. وی ادامه می‌دهد: از سال گذشته در ۱۷‌استان کشور، ساخت مراکز نگهداری و کاهش آسیب معتادان با نگاه اجباری، رقم خورد که خراسان رضوی با افتتاح نخستین مرکز خود در سنگ‌بست، گوی سبقت را از دیگران ربود.
    این مقام مسئول که دل پردردی از مأموریت‌های خود دارد، اظهار می‌کند: این مرکز، توانایی نگهداری هم‌زمان ۱۰۰‌نفر را داشت که با توجه به مهاجر‌پذیر بودن شهر مشهد و نیاز بیشتر در این زمینه، مرکز دومی نیز در روستای خلق‌آباد از توابع مشهد، با تصویب وزارت کشور و با ظرفیت ۵۰۰‌نفر احداث شد.
    زنان و اردوگاه اجباری ترک اعتیاد
    آسیب را نمی‌توان فقط برای مرد‌ها در نظر گرفت و اعتیاد نیز، حتی چنگ خود را به دامن زنان شهرمان نیز کشیده است که برای رسیدگی به این مشکل، احداث اردوگاه اجباری ترک اعتیاد ویژه زنان، در اطراف مشهد با ظرفیت ۱۰۰‌نفر، در دستور‌کار ستاد هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان قرار گرفته و برای بازگرداندن عزت به جامعه زنان شهرمان فعالیت می‌کند.
    ۱۲۰۰ معتاد در ایستگاه درمان

    سرهنگ صادقی با بیان اینکه ۱۱۰۰‌مرد و ۱۰۰زن معتاد، پس از شناسایی به‌منظور درمان به پنج اردوگاه ترک اجباری منتقل شده‌اند، خاطرنشان می‌کند: این مراکز، زیر نظر ستاد هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوی با دو مرکز دولتی و سه مرکز اجاره‌ای، اداره می‌شوند. وی صرف درمان را راهکاری نا‌مناسب برای درمان معتادان پرخطر برمی‌شمرد و اذعان می‌کند: در دوره ترک اجباری که سه ماه به طول می‌انجامد، ابتدا درمان و کاهش آسیب‌ها روی فرد انجام می‌شود و سپس به تدریج با حضور مددکارانی از سوی بهزیستی و ارتباط‌گیری صمیمانه با بیماران، مرحله درمان ذهنی بیماران انجام. می‌شود و در ‌‌نهایت فرد به آغوش خانواده خود باز می‌گردد.
    ۷۰ درصد معتادان پرخطر، بی‌کس و کارند
    صحبت‌های سرهنگ صادقی به اینجا می‌رسد که ۷۰درصد معتادان، به علت نداشتن خانواده، جایی را برای رفتن ندارند که برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی، با تکیه بر استعداد‌ها و مهارت‌های آنان و با قراردادی که با سازمان فنی و حرفه‌ای بسته شده، آنان به عنوان یک فرد شاغل به آغوش جامعه بازمی‌گردند.
    خیّران و گام‌هایی که جامعه‌ای را احیا می‌کنند
    جانشین دبیر ستاد هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان، با اشاره به طرحی با عنوان سفینه النجات بیان کرد با حمایت سازمان‌ها و افراد خیرخواه، تعدادی از عزیزانی که سلامت خود را در این اردوگاه‌ها به دست آورده‌اند، در کارگاه‌هایی که ایجاد می‌شوند به مشاغل سبک مشغول می‌شوند که این سرگرمی و درآمد‌زایی، آنان را از رفتن در مسیر اشتباهات گذشته باز می‌دارد. وی از کارخانه‌جات و جامعه خیّران استان برای کمک به این ستاد دعوت می‌کند و یادآور می‌شود: در سال جاری، با تمام صرفه‌جویی‌های صورت گرفته برای درمان هر بیمار، یک‌میلیون و ۵۰۰‌هزار تومان هزینه می‌شود که اگر حمایت مردم و خیّران را نداشته باشیم، شاید این هزینه‌کردن بی‌نتیجه باشد.
    ۶ میلیارد تومانی که اعتیاد می‌سوزاند
    سرهنگ صادقی در پاسخ به خبرنگار ما که این ستاد چه میزان آمادگی پذیرش معتادان را دارد، می‌گوید: با کمک‌های شایان شهرداری مشهد، برای رفع این معضل ما آمادگی پذیرش و درمان چهارهزار نفر را داریم که در مجموع، هزینه‌ای ۶‌میلیاردی روی دست ما می‌گذارد.
    مصرف‌کنندگان شیشه و روان‌گردان‌ها نیز درمان می‌شوند
    سرهنگ صادقی تاکید دارد که مصرف‌کنندگان شیشه و روان‌گردان‌ها نیز درمان می‌شوند؛ این سخن جانشین دبیر ستاد هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان، ریختن آب پاکی بر روی دست آن عده از معتادانی است که می‌گویند دیگر درمان شدنی  نیستند و این از نظر بدبینانه جامعه به درمان معتادان نشأت می‌گیرد.
    ۹۰ درصد معتادان درمان شدنی هستند
    پایان بخش این سخن را با یاد بغض نهفته در گلو و چشم‌های محمد که نمی‌خواست مقابل دیگران بارانی شوند، و با این سخن سرهنگ صادقی به پایان می‌بریم که می‌گوید: ما قول می‌دهیم با همکاری خوب مردم و کمک خیّران، توانایی بازگرداندن ۹۰درصد معتادان را به آغوش خانواده‌هایشان داشته باشیم و مردم باید به ما اعتماد کنند.
    *
    از هر 19 مشهدی، یک نفر معتاد است
    سرهنگ صادقی، جانشین دبیر ستاد هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوی می گوید: 160هزار نفر از جمعیت مشهد معتاد هستند که اگر جمعیت مشهد سه میلیون نفر محاسبه شود، یک نفر از هر19 مشهدی را معتادان تشکیل می‌دهند. از این تعداد 5هزار نفر به عنوان معتاد پرخطر شناخته شده اند.

    تعداد بازدید: 583
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر