اوقات شرعی
 
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 51
    کد: 214014
    تاریخ انتشار:
    ۱۴۰۰/۰۴/۰۹

    سید امیر مرتضوی در نشست خبری تشریح برنامه‌های هفته قوه قضاییه در مشهد
    نگاه ویژه به شعار سال با اولویت حمایت از واحد‌های تولیدی و اجرای سند تحول بنیادین قوه قضاییه از اولویت های دستگاه قضائی است

    معاون امور اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم و رئیس ستاد بزرگداشت هفته قوه قضائیه دادگستری استان در نشست خبری در تشریح برنامه‌های هفته قوه قضاییه که از اول تیر آغاز می شودگفت: : از یکم تیرماه که هفته قوه قضائیه آغاز می‌شود تا روز هفتم به ترتیب به نام گسترش عدالت در گام دوم انقلاب با اجرای سند تحول قضایی، پشتیبانی قضایی از تولید و رفع موانع، حفظ کرامت مردم و تکریم همکاران، پیشگیری از جرم، صلح و سازش و اصلاح مجرمان، هوشمندسازی و فناوری‌های نوین، حمایت از حقوق عامه و تثبیت مالکیت رسمی و مبارزه با فساد و ارتقای سلامت نظام اداری نام گذاری شده است و در این هفته اقدامات متعددی انجام و عملکرد دستگاه قضا برای مردم و رسانه‌ها تشریح خواهد شد.
    سید امیر مرتضوی در نشست خبری تشریح برنامه‌های هفته قوه قضاییه در مشهد نگاه ویژه به شعار سال با اولویت حمایت از واحد‌های تولیدی و اجرای سند تحول بنیادین قوه قضاییه از اولویت های دستگاه قضائی است

    سید امیر مرتضوی افزود: در این هفته محور‌های کاری در دادگستری استان اجرایی می‌شود که مهم‌ترین آن نگاه ویژه به شعار سال با اولویت حمایت از واحد‌های تولیدی، اجرای سند تحول بنیادین قوه قضاییه با ۸ ماموریت، تسهیل و تسریع در ارائه خدمات قضایی، استفاده از ظرفیت مردم در قوه، اطلاع رسانی به موقع، اجتماعی شدن و اقدامات ابتکاری و خلاقانه در دستگاه‌های قضایی و غیره است .
    سیدامیر مرتضوی بیان داشت:گزارش پیشگیری و رسیدگی به جرایم و تخلفات انتخاباتی در یک مصاحبه جداگانه تفصیلا ارائه خواهد شد ولکن قریب به 180 گزارش به دبیرخانه ستاد واصل و اقدامات پیشگیرانه به موقع لحاظ شده است و خوشبختانه اثر بخش بوده است و در حوزه رسیدگی نیز پس از تکمیل تحقیقات مقدماتی،رسیدگی به پرونده های قضائی با رعایت 3 اصل سرعت،صحت و دقت انجام خواهد شد.
    شناسایی ۱۵۳ مانع تولید
    معاون امور اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان با تأکید بر اینکه یکی از مهم‌ترین محور کار‌ها در این هفته نگاه ویژه به شعار سال و رفع موانع تولید است، تصریح کرد: در سال گذشته ۱۵۳ مورد از موانع شناسایی شده است و حوزه های مختلف مالیاتی،بانکی،گمرکی،دارویی،بهداشتی،کشاورزی،مطالبات کارگری و غیره که در دو حوزه راهکارهای استانی و ملی برای آنان تعریف شده است و با جدیت در حال پیگیری آنها هستیم.
    وی همچنین گفت:هر هفته یک بازدید از واحدهای تولیدی استان انجام می گیرد و با فعالان صنعتی تولیدی جلساتی برگزار می شود و مشکلات آنان پس از بررسی پیگیری می گردد.

    مرتضوی افزود: رئیس قوه قضائیه در ابتدای امسال، طی دستورالعملی اعلام کرد که ضمن رسیدگی قضایی به پرونده‌های واحد‌های تولیدی، باید از آن‌ها حمایت حقوقی هم بشود و به جای اینکه واحد‌های تولیدی مجازات شوند و برای صاحبان آن‌ها حکم صادر شود، به قضات دستور داده شده است تا این پرونده‌ها با مدیریت قضایی حل وفصل شود.
    مدیریت قضایی به جای تشکیل پرونده
    وی یکی از مهم‌ترین کارویژه‌های دادگستری را تسهیل و تسریع در ارائه خدمات قضایی دانست و با بیان اینکه با برخی از ابتکارات، بخشی از فرایند‌های قضایی برای مردم تسهیل شده است، گفت: مردم هرچه کمتر درگیر فرایند‌های قضایی شوند بهتر است. مثلا اکنون پرونده‌هایی برای فصل خصومت به دست ما می‌رسد و به راحتی حل نمی‌شود، مثل اختلافات قبیله‌ای و مطالبات تولیدی در قالب مدیریت قضایی که قبل از تشکیل پرونده و آغاز فرایند بررسی قضایی مطرح و با ذی نفعان پرونده جلسه برقرار می‌شود و اگر مشکل حل نشد، تشکیل پرونده خواهد شد. سال گذشته ۱۲۰ مورد از پرونده‌های استان به این شکل حل و فصل گردیده است و از تشکیل هزاران پرونده جلوگیری شده است.
    برای حل مشکلات تعارف نداریم
    معاون امور اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان رضوی با تأکید بر اینکه قوه قضائیه در حال اجتماعی شدن است و قضات باید تکالیف اجتماعی را مدنظر قرار بدهند، خاطرنشان کرد: ما در این قوه برای حل مشکلات مردم تا حد عقلایی با نهاد‌ها و دستگاه‌های مختلف تعامل داریم و برای حل مشکل مردم با کسی تعارف نداریم و برای این کار به میدان خواهیم آمد.
     

    تعداد بازدید: 51
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر