اوقات شرعی
 
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 28
    کد: 214457
    تاریخ انتشار:
    ۱۴۰۰/۰۵/۲۴

    معاون دادستان عمومی و انقلاب مرکز خراسان رضوی تشریح کرد: موفقیت های طرح سایبان مهر در زمینه حمایت از کودکان کار

    نیره عابدین زاده گفت: طرح سایبان مهر ، در حمایت از کودکان کار ‌، موفق بوده است و لیکن می تواند در صورت اعمالِ وظایف دستگاه های موظف ، از جمله بهزیستی ، در انجام تکالیف ، بهتر نیز عمل کند
    معاون دادستان عمومی و انقلاب مرکز خراسان رضوی تشریح کرد: موفقیت های طرح سایبان مهر در زمینه حمایت از کودکان کار

    برپایه همین گزارش معاون دادستان عمومی و انقلاب مرکز خراسان رضوی گفت: بیشترین سرمایه گذاری دولت ها ، باید نسبت به کودکان و نوجوانان جامعه باشد و در همین راستا و با هدف برآورده سازیِ نیاز های کودکان ، به عنوان یک سرمایه عظیم و ارتقای سلامت و کاهش جرائم و بزهکاری طرح سایبان مهر ، برنامه ریزی و در حال اجرا می باشد .
    سرپرست ناحیه ۵ مشهد دادسرای عمومی و انقلاب مشهد ، با اشاره به وضعیت کودکان کار ، اظهار داشت : کودکان کار غالباً برای معاش خانواده ، مجبور به کار هستند . و این کار برای آنها با محرومیت هایی نظیر به خطر افتادن سلامتی و ترک تحصیل ، همراه است .
    وی افزود: البته اطفال و نوجوانان در قانون مورد حمایت قرار گرفته اند و موضوع بهره کشی از کودکان برای کار ، جرم انگاری شده است ، و قانون کار از این جمله قوانین است ، که روابط اطفال و نوجوانان را با کارفرماها تعیین و کار اطفال زیر ۱۵ سال را ممنوع کرده و باید با موضوع کودکان کار ، معقولانه برخورد کنیم ، اقدامات افراطی و تفریط ، سبب آسیب های جبران ناپذیر می شود. بر این اساس بهره کِشی اقتصادی از کودکان ، مطابق قوانین از جمله ماده ۷۱۳ قانون مجازات اسلامی ، جرم انگاری شده است که در این ماده قانونی تصریح شده است: هرکس طفل صغیر یا غیر رشید را وسیله تکدی قرار دهد … به سه ماه تا ۲ سال حبس و استرداد کلیه اموالی که از طریق تکدی گری طفل ، به دست آورده است محکوم می شود .
    این مقام قضایی گفت : در ماده ۱۵ قانون حمایت از اطفال و نوجوانان نیز علاوه بر مجازات های مذکور در قانون کار ، شخص سوء استفاده کننده از کودکان کار به مجازات درجه شش محکوم می گردد .
    نیره عابدین زاده افزود: نگاه ترحم آمیز، به عزت نفس کودک ، آسیب می زند و برخوردِ سرکوب گرانه در کودک حس خشم ایجاد می کند. باید او را عضوی از جامعه محسوب نمود .
    از جمله رفتار غیر اصولی در رابطه با این کودکان ، پرداخت وجه نقد است که حس تکدی گری را در آنها فعال و افزایش می دهد لذا باید با عملکرد متناسب با توجه به شخصیت و روحیات کودک ، وضعیت ایجاد شده برای کودک را مدیریت کرد .
    وی گفت: قطعا نقش پیشگیرانه سازمانها در کنترل معضل کار کودکان به قدری موثر است که در قانون حمایت از اطفال و نوجوانان به وظایف دستگاه ها اشاره شده ولی متاسفانه دستگاه ها یا به قانون اشراف ندارند یا توجه به حقوق کودکان را در اولویت کاری خود ، قرار نمیدهند که در هر دو حالت تخلف و شاید جرم از ناحیه سازمانها قابل پیگیری هم باشد.
    معاون دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان افزود: در طرح سایبان مهر ، از آبان ۱۳۹۹ تا کنون و ظرف کمتر از ۶ ماه بالغ بر ۴۸۰ کودک کار شناسایی و برای آن ها پرونده مددکاری و حمایتی تشکیل شده است . این در حالی است که بهزیستی استان خراسان رضوی ، سرانه توانمند سازی و حمایت از تنها ۱۲۰ کودک را از سازمان بهزیستی کل کشور ، دریافت کرده است و فارغ از کیفیت نحوه عملکرد در خصوص همین تعداد ۱۲۰ کودک ، که در واقع این عدد با وضع موجود قابل مقایسه نیست و باید گفت ، چگونه سازمان بهزیستی کل کشور ، می تواند آمار از پیش تعیین شده برای کودکان کار ، ارائه دهد . عملکرد بهزیستی در اختصاص منابع و پیش بینی شرایط اجتماعی بسیار قابل نقد است .
    وی با اشاره به اینکه طرح سایبان مهر ، یک پروژه مشترک است که با همکاری دادگستری ، شهرداری مشهد و سازمان بهزیستی ، اداره کل اتباع ، دانشگاه علوم پزشکی و سایر دستگاه ها ، و برخی سمنهای مرتبط با حقوق کودکان برگزار می شود ، افزود ؛ روال کاری سایبان مهر ، بدین صورت است که کودکان شناسایی شده در این طرح ، پس از شناسایی ، بر اساس قانون ، در مسیر توانمند سازی قرار می گیرند و به خانواده تحویل داده می‌شوند ، اما در مقابل ، خانواده موظف است در برنامه های توانمند سازی که برای کودک و خانواده ، در نظر گرفته شده است ، شرکت کند .
    معاون دادستان با تاکید بر اینکه طرح سایبان مهر با سایر طرح های ضربتی که با هدف جمع آوری کودکان کار از سطح شهر ، و به اصطلاح پاکسازی چهره شهر ، انجام می شود ، تفاوت ماهوی جدی دارد ، تصریح کرد : در طرح سایبان مهر ، به دنبالِ شناخت و متعاقب حذف ریشه ها و عوامل کار کودک ، هستیم بنابراین کودک را از خانواده جدا نمی کنیم و در مقابل ، خانواده را وارد فرایند مشاوره و مددکاری و توانمند سازی می کنیم هرچند این روش پیچیده تر است ، لیکن واجد اثرات بسیاری به نفع کودک می باشد.
    وی افزود: تا این مرحله روند کار طرح ، به شکل بسیار خوبی پیشروی کرده است اما در قسمت توانمند سازی کودک و خانواده که به عهده اداره کل بهزیستی استان است ، کار کیفیت مطلوب ندارد ؛ به این دلیل که اداره بهزیستی شهر مشهد ، سهمیه توانمند سازی تنها ۱۲۰ کودک را به عهده گرفته است . و این در حالی است که ما از ابتدای آبان تا کنون ۴۸۰ کودک را شناسایی کرده ایم . که البته ما در حال رصد نحوه عملکرد سازمان در بحث توانمندسازی و حمایت از این‌ تعداد ۱۲۰ کودک مبباشیم ، هرچند در این طرح ، از ظرفیت خیرین جهت اصل کار ( توانمند سازی ) با محوریت دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه ۵ مشهد ، بهره می گیریم . ولی نباید فراموش کرد که در قوانین ، تکالیف سازمان ها ، مشخص شده و عدم انجام تکالیف به عنوان ترک فعل می تواند ، مورد بررسی و پیگیری دستگاه قضایی قرار گیرد
     

    تعداد بازدید: 28
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر