اوقات شرعی
 
     
   • طبقه بندی مقالات
   • آسیب‌های ناشی از روابط بدون ضابطه

    آسیب‌های ناشی از روابط بدون ضابطه

    ارائه شده در
    کلمات کلیدی :
    به گفته برخی از کارشناسان برای آنکه ازدواجی موفق باشد، باید با آشنایی و شناخت‌های قبل از ازدواج همراه شود. اما ابراز علاقه‌های قبل از ازدواج اغلب کاذب هستند و اگر موجب تشکیل خانواده شود، ...

    به گفته برخی از کارشناسان برای آنکه ازدواجی موفق باشد، باید با آشنایی و شناخت‌های قبل از ازدواج همراه شود. اما ابراز علاقه‌های قبل از ازدواج اغلب کاذب هستند و اگر موجب تشکیل خانواده شود، قدرت تحکیم و تداوم زندگی را ندارد. یکی از اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در این باره به «حمایت» می‌گوید: تعیین سن روابط بین دختر و پسر نیازمند آمارگیری و کاری کارشناسانه است و به راحتی نمی‌توان ادعا کرد که این موضوع اکنون در کشور ما به چه سنی رسیده است. «غنچه راهب» می‌افزاید: درست نیست که اگر آسیبی در تهران شیوع پیدا کرد آن را به کل کشور تعمیم دهیم.

    درک نادرست نوجوان‌ها از روابط اجتماعی
    این آسیب شناس اجتماعی در ادامه با بیان اینکه نمی‌توان خطرات موجود در روابط دختران و پسران را در سنین کم نادیده گرفت، تصریح می‌کند: به خصوص در دوره راهنمایی افراد نمی‌توانند به درستی از عواقب و مشکلاتی که می‌تواند در برقراری ارتباط با جنس مخالف وجود داشته باشد آگاه شوند. به اعتقاد وی یکی از مشکلاتی که روابط زود هنگام دختر و پسر به دنبال دارد، افت تحصیلی یا بازماندن از تحصیل و پیشرفت اجتماعی است. راهب همچنین با اشاره به شکست‌های عاطفی که در دوران نوجوانی و در روابط تعریف نشده دختر و پسرها به وجود می‌آید، توضیح می‌دهد: وقتی دو طرف تعریف درستی از ارتباط با هم نداشته باشند و در سن کم وارد رابطه با جنس مخالف شوند، با توجه به اینکه اغلب این روابط سرانجامی ندارد، خیلی زود دچار شکست عاطفی شده و سرخورده و افسرده می‌شوند.
    وی ادامه می‌دهد: شکست عاطفی در دوران نوجوانی تا بزرگ‌سالی در ذهن افراد می‌ماند و اغلب باعث اضطراب و روی آوردن به مواد مخدر از جمله سیگار می‌شود که خود شروعی برای مصرف مواد مخدر دیگر خواهد بود؛ البته باید در نظر داشت که چنین افرادی هنگامی که به سن ازدواج می‌رسند نیز دیگر رغبت و تعهدی نسبت به آن احساس نمی‌کنند و همین موضوع باعث شده تا درصد ازدواج‌های ناموفق در کشور نیز افزایش یابد.
    راهب درباره علت کاهش سن ارتباط دختر و پسر در کشور و رسیدن آن به دوران راهنمایی یعنی نوجوانی اظهار می‌کند: الگوبرداری‌های ناصحیح از فیلم‌ها و سریال‌های غربی باعث شده تا نوجوانان ما به سمت داشتن رابطه با جنس مخالف کشیده شوند، غافل از اینکه فرهنگ ایرانی اسلامی با فرهنگ غربی بسیار متفاوت است؛ یعنی در اکثر کشورهای خارجی دختر و پسر از همان دوران کودکی در کنار یکدیگر هستند و نگاه دیگری به دوستی با جنس مخالف دارند، همچنین داشتن رابطه در این کشورها قبح اجتماعی ندارد و به همین علت است که به راحتی با جنس مخالف ارتباط برقرار می‌کنند اما نوجوانان ما به این موضوع توجهی ندارند.

    آشفتگی های خانوادگی هم موثر است
    یکی دیگر از عوامل سوق نوجوانان به ارتباط با جنس مخالف، آشفتگی‌های خانوادگی است. عضو هیئت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توان‌بخشی با بیان این مطلب، خاطرنشان می‌کند: اگر نگاهی به روابط نوجوانان داشته باشیم متوجه می‌شویم که اغلب آنان دارای خانواده‌های نابسامان هستند و برای رهایی از مشکلات خانواده خود و در جست‌وجوی محبت با جنس مخالف ارتباط برقرار می‌کنند.
    از عوامل دیگری که این آسیب شناس عنوان می‌کند ترویج استفاده از تلفن همراه و اینترنت است. وی در این‌باره توضیح می‌دهد: متأسفانه چند سالی است که استفاده از اینترنت و فضای مجازی به شدت در بین نوجوانان و جوانان ما رواج یافته و همین موضوع روابط بین والدین و این بچه‌ها را بسیار کمرنگ کرده است؛ البته نظارت کم والدین نیز در این موضوع بی‌تأثیر نیست و اغلب پدر و مادرهایی که زمان زیادی برای فرزندانشان نمی‌گذارند باعث می شوند تا فرزندانشان برای جبران کمبودهای خود به فضای مجازی پناه ببرند. وی با ابراز نگرانی از ترویج بیش از حد وسایل ارتباطی در بین نوجوانان و به خصوص در مدارس، خاطرنشان می‌کند: خانواده‌ها و مسئولان باید توجه داشته باشند که هرچقدر دامنه ارتباطات نوجوانان بیشتر باشد، به همان نسبت خطرات بیشتری آنان را تهدید می‌کند و در استفاده از تکنولوژی‌های مدرن نظارت خانواده و مراکز آموزشی الزامی است.

    راهکارهای آسیب شناختی
    این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توان‌بخشی در پاسخ به این سؤال که چه راهکارهایی می‌تواند موثر واقع شود، می‌گوید: استحکام خانواده‌ها باید در اولویت قرار گیرد و پدر و مادرها بیش از قبل با فرزندانشان ارتباط عاطفی و احساسی برقرار کنند؛ یعنی با فرزندانشان دوست باشند و آنان را حمایت کنند. راهب می‌افزاید: فقط در چنین شرایطی است که می‌توان نوجوانان را از خطرات احتمالی ارتباط با جنس مخالف آگاه کرد؛ اما باید توجه داشت که این ارتباط نباید با استبداد همراه باشد بلکه باید طوری باشد که زمینه حرف زدن فرزندان در خانه فراهم شود و بچه‌ها بتوانند بدون هیچ ترسی حرف خود را به والدینشان زده و با آنان درد و دل کنند.
    وی در عین حال تاکید می‌کنند که عدم درایت در خانواده‌ها نیز باعث می‌شود تا نوجوانان به سمت جنس مخالف گرایش پیدا کنند و همین عدم درایت در تربیت فرزند منجر به آسیب‌های جدی تربیتی می‌شود. جایی که خانواده مدیریت ناصحیحی دارد، جوانان به سایت‌ها، اینترنت، ماهواره و موبایل روی می‌آورند؛ وسایلی که جذابیت خاصی برای فرد دارد. از سوی دیگر فیلم‌ها، سریال‌های شبکه‌های ماهواره و مطالب سایت‌های مجازی آنقدر جاذب هستند که فرد از آنها به عنوان الگو تقلید می‌کند. نباید فراموش کرد که این روابط در مدارس توسط دانش‌آموزان تعریف می‌شود. نوجوان نمی‌خواهد از هم سالانش کم بیاورد و به خاطر اینکه از جمع هم سن و سالان خود طرد نشود، این رابطه را دور از چشم خانواده برقرار می‌کند. به هر حال بی‌برنامگی خانواده، کمبود عاطفی و روابط عاطفی کمرنگ در خانواده این رابطه را تشدید می‌کند.

    منبع:پایگاه اطلاع رسانی حمایت

    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر