اوقات شرعی
 
     
   • طبقه بندی مقالات
   • وقتی افسردگی به سراغ دنیای کودکان می آید

    وقتی افسردگی به سراغ دنیای کودکان می آید

    ارائه شده در
    کلمات کلیدی :
    اختلال‌های پایدار خلقی در کودکان و نوجوانان در دهه‌های اخیر به طور فزاینده‌ای مورد توجه قرار گرفته است. برای پیشگیری از این مشکل به نشانه ها دقت کنید

    افسردگی یکی از شایع‌ترین اختلال‌های خلقی محسوب می‌شود که به دلیل اهمیت و شیوع آن در همه دوره‌های سنی، نزد روان‌شناسان به «سرماخوردگی روانی» شهرت پیدا کرده ا ست .
    اعتقاد بر این است که اختلال افسردگی اساسی در سنین پیش از مدرسه نادر است؛ اما لازم است بدانیم که علائم و نشانه‌های افسردگی در کودکان، نوجوانان و بزرگ‌سالان به‌طور تقریبی یکسان است؛ در حالی که ویژگی‌های این نشانه‌ها با افزایش سن تغییر می‌کند. در دوره دبستان حدود 2‌درصد و در سن نوجوانی حدود 5درصد شیوع دارد. یک روان‌شناس دراین باره می‌گوید: کودکان به‌ویژه در سنین پیش‌دبستانی قادر به بیان کلامی احساسات و حالات خود نیستند؛ ازاین رو علائم رفتاری و غیرکلامی افسردگی در تشخیص این اختلال اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند علائمی مانند بی‌احساسی، کناره‌گیری از مادر، خستگی و بیماری‌های جسمی بدون‌ دلیل فیزیکی.
    تکتم کاظمینی یادآور می‌شود: مسائل دیگری مانند تعارضات و ناسازگاری‌های خانوادگی، انتقادهایی که به آنان می‌شود و نبود پیشرفت درسی منجر به افت عزت‌نفس در کودک می‌شود.
    وی می‌افزاید: نشانه‌های کودکان افسرده در این رده‌ سنی، به شکل اختلال‌های اضطرابی (ترس از مدرسه و اختلال اضطراب جدایی)، شکایت‌های جسمی (سردرد و دل‌درد) و آسیب‌پذیری (جاروجنجال و دیگر مشکلات رفتاری) بروز می‌کند. نکته درخور توجه اینکه برخلاف اختلال‌های افسردگی در دوران بزرگ‌سالی، افسردگی در دوران دبستان در پسرها بیشتر از دخترها مشاهده می‌شود.
    این روان شناس خاطرنشان می کند: همچنین اختلال افسرده‌خویی در بچه‌های دبستانی شایع‌تر از افسردگی اساسی است، به طوری که حدود 2/5درصد کودکان مذکور را در بر می‌گیرد. توضیحات دیگر این روان‌شناس به شرح بیشتر این موضوع می‌پردازد:
    عوامل ژنتیکی و اجتماعی دخیل هستند
    عوامل ژنتیکی نقش بسیار مهمی در ایجاد اختلال‌های خلقی دارند، به طوری که اگر بستگان درجه یک یا درجه دو به اختلال مذکور مبتلا باشند، احتمال ابتلا در فرزندان افزایش می‌یابد. اگر این کودکان والدین افسرده داشته باشند، درمان آنان پیچیده‌تر و سخت‌تر خواهد بود. در نتیجه داشتن پدر یا مادر افسرده خطر ابتلای فرزند را به افسردگی دو برابر می‌کند و بچه‌هایی که پدر و مادر افسرده دارند، احتمال ابتلایشان به اختلال خلقی پیش از 18سالگی، چهار برابر است. بنابراین مشخص است که ژنتیک نقش مهمی در ابتلا به اختلال‌های خلقی دارد.
    عوامل اجتماعی و محیطی نیز در بروز اختلال‌های خلقی نقش مهمی دارند؛ برخی از این عوامل عبارتند از: ناهماهنگی مستمر در خانواده، فقر در خانواده، طرد کودک، غفلت از کودک، مرگ یکی از عزیزان، طلاق و ازدواج دوباره والدین، مورد آزار و بی‌توجهی واقع شدن، شکست تحصیلی و بیماری‌های مزمن و ناتوان‌کننده کودک. پژوهش‌ها نشان‌ داده‌اند، کودکانی که بیش از شش ساعت تلویزیون تماشا می‌کنند، بیشتر در معرض ابتلا به اختلال‌های اضطرابی، پرخاشگری و نیز افسردگی هستند. پسرانی که پیش از 13‌سالگی، پدر خود را از دست می‌دهند بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی قرار می‌گیرند.
    علائم و نشانه‌های اختلال افسردگی اساسی
    برای تشخیص اختلال افسردگی اساسی، وجود دست کم پنج ‌علامت به مدت دو ‌هفته الزامی است که شامل خلق افسرده یا تحریک‌پذیر، فقدان احساس لذت، تغییر در الگوی خواب که ممکن است به صورت بی‌خوابی یا پرخوابی مشاهده شود، تحریک یا کندی روانی حرکتی، احساس خستگی، کاهش تمرکز، احساس بی‌ارزشی یا احساس گناه و حتی برخی مواقع افکار تکرار‌شونده درباره مرگ است. البته این علائم باید در حدی باشند که در عملکرد تحصیلی و اجتماعی فرد مبتلا اختلال ایجاد کنند.
    در کودکان پیش از بلوغ چنین علائمی ممکن است به صورت شکایت جسمی مثل سردرد و دل درد به صورت مکرر، تحریک روانی حرکتی(بی‌قراری) و در برخی مواقع توهماتی که ممکن است به صورت شنیدن صداهایی که خطاب به بیمار صحبت می‌کنند، بروز کند.
    در نوجوانان نیز علائم مزبور بیشتر به صورت ناامیدی، کندی روانی‌حرکتی و هذیان مشاهده می‌شود. نوجوانان افسرده ممکن است رفتارهای ضد‌ اجتماعی، رفتارهای منفی‌ و مصرف مواد را نشان دهند. همچنین ممکن است از خانه فرار کنند، بدخلق و پرخاشگر باشند، از فعالیت‌های اجتماعی کناره‌گیری کنند و به ظاهر خودشان نیز بی‌توجه باشند.
    لازم است بدانید کودکان بسیار باهوش و درس‌خوان ممکن است بتوانند با داشتن افسردگی خفیف یا متوسط و با صرف انرژی بیشتر مشکلات خود را در زمینه تحصیلی جبران کنند. اما در سایر موارد به دلیل کاهش تمرکز، خواب آلودگی، کم شدن علاقه و انگیزه برای مطالعه و مشغولیت‌های ذهنی مربوط به افسردگی، معمولاً عملکرد تحصیلی کودکان و نوجوانان پایین می‌آید. کودکان، افسردگی خود را به اشکال گوناگون ابراز می‌کنند. مثلاً ممکن است کودکی دوست داشته باشد گریه کند و کودک دیگری افسردگی خود را با احساس ناراحتی، غمگینی یا احساس پوچی، تمایل نداشتن به بازی کردن و بی‌حوصلگی ابراز کند.
    علائم و نشانه‌های اختلال افسردگی اساسی افسرده‌خویی
    اختلال افسرده خویی شکل خفیف‌تری از اختلال افسردگی اساسی است؛ اما طول دوره برای تشخیص باید بیشتر باشد؛ یعنی کودک حداقل یک سال خلق افسرده یا تحریک‌پذیر داشته باشد که خلق افسرده معمولاً همراه با احساس بدبینی، خستگی، عزت نفس پایین، انزواطلبی، تحریک‌پذیری یا کاهش فعالیت و اختلال در تمرکز و حافظه است. همچنین سن متوسط شروع اختلال افسرده‌خویی در کودکان، چند سال زودتر از سن شروع افسردگی اساسی است. هر چه این دوره‌ها طولانی‌تر و بی‌ارتباط‌تر به استرس‌های محیطی باشند، احتمال بیشتری وجود دارد که در آینده به اختلال‌های خلقی شدیدتر تبدیل شوند.
    چه اختلالات دیگری ممکن است همراه با افسردگی دیده شوند؟
    براساس تحقیقات پژوهشگران حدود 40 تا 70درصد کودکان و نوجوانان افسرده، دست‌کم یک اختلال روانی دیگر را هم تجربه می‌کنند. اختلال‌هایی که ممکن است با این اختلال همراه شوند عبارتند از: اختلال‌های اضطرابی،اختلال بیش‌فعالی، اختلال وسواسی اجباری‌، پرخاشگری، اختلال خوردن، نافرمانی و لج‌بازی، اختلال یادگیری، استرس پس از سانحه. علاوه بر این با توجه به تظاهر علائم افسردگی به صورت تحریک‌پذیری، پرخاشگری، عصبانیت وگوشه‌گیری که علائم رفتاری رایج دوره نوجوانی هستند، تشخیص تفاوت‌های بین افسردگی و علائم بلوغ ضروری است.
    درمان
    در مواردی نادر بستری کردن کودک یا نوجوان در بیمارستان ضروری است، مثل مواردی که بیمار قصد آسیب رساندن به خودش را داشته باشد یا هم‌زمان به مصرف مواد مخدر مبتلا باشد؛ اما در سایر موارد درمان به صورت سرپایی و با ترکیبی از دارو درمانی و روان و رفتار درمانی صورت می‌گیرد.
    نقش والدین در درمان اختلال افسردگی کودکان و نوجوانان
    مهم‌ترین اقدامی که لازم است والدین با مشاهده علائم افسردگی در فرزندشان انجام دهند، این است که با یک روان‌شناس یا روان‌پزشک متخصص مشورت کنند، در صورتی که تشخیص افسردگی تأیید شد پیگیر درمان باشند؛ مثل حضور مستمر در جلسات روان درمانی. از آنجا که داروهای ضد افسردگی به زمان حداقل سه تا چهار‌ هفته برای تأثیرگذاری نیازمندند، صبر و تحمل والدین و پیگیری درمان کودک ازسوی آن‌ها اهمیت زیادی دارد. هنگامی که مطمئن شدید کودک یا نوجوان شما درمان تخصصی لازم را دریافت می‌کند، وظیفه شما پیگیری درمان و رعایت مسائل زیر است.
    دست از سرزنش خود بردارید. زیرا اگر خودتان را به دلیل مشکل خلقی فرزندتان سرزنش کنید، کاری نادرست انجام می‌دهید و وقت و نیرویی را که می‌توانید صرف کمک به کودکتان کنید، هدر می‌دهید.
    برای تعیین انتظارات خود از کودک مبتلا به اختلال خلقی با درمانگر خود مشورت کنید. چون اختلال‌های خلقی به صورت طبیعی موجب می‌شوند، کودک تغییراتی در روحیه خود داشته باشد، پس تنظیم انتظارات کاری دشوار است؛ ولی با پیشرفت درمان و تثبیت خلق کودک سطح انتظارات را می‌توان به تدریج بالا برد.
    با همسر خود درباره مشکلات فرزندتان صحبت کرده و سعی کنید، رفتاری هماهنگ داشته باشید؛ زیرا ضروری است، همسران تفسیر مشابهی از بیماری کودکشان و اهمیت درمان آن داشته باشند.
    هرگز کودک خود را به‌دلیل افسردگی سرزنش نکنید؛ بلکه به او روش شاد بودن یا درست و واقعی اندیشیدن را بیاموزید.

    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر