اوقات شرعی
 
     
   • طبقه بندی مقالات
   • برداشت های منفی، عامل ترس جوانان از ازدواج

    برداشت های منفی، عامل ترس جوانان از ازدواج

    ارائه شده در
    کلمات کلیدی :
    بگومگوهای همسران، بدگویی از ازدواج و طلاق، ریشه های «افزایش سن ازدواج» است

    دکمه کنترل را که فشار می‌دهد چهره خندان حاج‌آقا دهنوی در قاب تلویزیون نمایان می‌شود. روحانی خوش‌بیانی که مثل همیشه در حال سخن گفتن از فایده‌های ازدواج است؛ اما هنوز چند لحظه‌ای از روشن شدن تلویزیون نگذشته که برادرش که تازه از خواب ظهرگاهی بلند شده، کانال را عوض می‌کند. این چندمین روزی است که برادر بزرگ‌تر علی پس از ماجرای پرپیچ و خم طلاق خود، قید کار و زندگی را زده و روز و شب را در اتاق او سر می‌کند. هر وقت هم که صحبت از ازدواج علی به میان می‌آید، می‌گوید:«ای بابا، منو ببینید و درس عبرت بگیرید. اصلا هر چی دیرتر بهتر!»
    این روزها خیلی‌ها عادت کرده‌اند که در هر موقعیتی که هستند، بدون هیچ دلیل خاصی از زندگی متاهلی‌شان بد بگویند. آنان از سخنانی همچون « اگر با عقل امروزم تصمیم می‌گرفتم، اصلا ازدواج نمی‌کردم!» یا « چرا عاقل کند کاری که بعد آرد پشیمانی!» و ... زیاد استفاده می‌کنند. حرف‌هایی که بیشترشان فقط برای جلب‌توجه اطرافیان و به‌ویژه جوانانی بیان می‌شود که آینده و سلامت جامعه، در انتظار یک تصمیم‌ سرنوشت‌ساز آنان است.
    به گواه آماری که در پایان سال گذشته اعلام شد، مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال کشور با اشاره به اینکه ۱۱‌میلیون نفر جوان ازدواج نکرده در کشور داریم، از روند فعلی رشد جمعیتی و کوچک شدن خانواده‌ها خبر داد و گفت: «پیش‌بینی می‌شود به ازای هر ۱۰‌خانوار، هفت سالمند در کشور داشته باشیم»؛ البته در خراسان‌رضوی نیز بر حسب سرشماری سال 1390 از جمعیت حدود 3میلیون 134هزار نفری استان حدود یک‌میلیون و 72‌هزار نفر هرگز ازدواج نکرده‌اند که سن 131هزار و 830نفر آنان بین 25 تا 65سال به بالاست.
    تبلیغات منفی اطرافیان و افزایش سن ازدواج
    در ریشه‌یابی اینکه چرا طلاق در سال‌های اخیر از آمار ازدواج پیشی گرفته، کارشناسان تبلیغات و الگوهای منفی موجود در سطح جامعه و خانواده‌ها را از مهم‌ترین دلایل آن برمی شمرند که در همین زمینه یک روان‌شناس به خبرنگار ما می‌گوید: بی‌تردید تبلیغات منفی اطرافیان ، روی بالا رفتن سن ازدواج در جامعه تأثیر‌گذار است.
    عباس کیوان‌لو با بیان اینکه خانواده یکی از مهم‌ترین گروه‌هایی است که در این زمینه تأثیر به‌مراتب بیشتری در مقایسه با گروه اطرافیان دارد، ادامه می‌دهد: گاهی مادران مدام از زندگی خود گلایه می‌کنند و در مقابل فرزندان از جملاتی همچون « ماندن و زندگی کردنم فقط به خاطر شما بود و...» استفاده می‌کنند.
    وقتی که والدین خود الگوی منفی می‌شوند
    وی می‌افزاید: گذشته از این جملات منفی، بگو مگوهای والدین مقابل فرزندان نیز عاملی است تا این رفتار در زندگی فرزندانشان تأثیر بگذارد و آنان با این فکر که ازدواج تمامش چنین است و به‌اصطلاح «آش دهان‌سوزی نیست» تن به ازدواج ندهند.
    این مدرس دانشگاه با اشاره به اینکه برای ازدواج باید نگاهی واقع‌بینانه داشت، بیان می‌کند: ازدواج، محدودیت‌های خود را دارد و با دنیای مجردی متفاوت است و آرامش و داشتن برنامه برای آینده نیز از مزایای مهم آن به شمار می‌رود.
    کیوان‌لو تصریح می‌کند: اگر بخواهیم ازدواج را با شغل و کار مقایسه کنیم از جوانبی شبیه یکدیگر هستند؛ چرا‌که اشتغال هم محدودیت‌هایی برای فرد به ارمغان می‌آورد؛ همچون به‌موقع سرکار رفتن و مطابق میل دیگران عمل کردن که این هم از آزادی انسان می‌کاهد؛ اما در مقابل استقلال مالی را در پی دارد.
    ناکامی دلیلی برای بدگویی از ازدواج
    وی ادامه می‌دهد: البته اینکه گاهی عده‌ای بعد از ازدواج مدام گلایه‌گذاری می‌کنند، می‌تواند برای تعدیل ناکامی‌های خود و خالی کردن عقده‌های شان از نرسیدن به آنچه می‌خواسته‌اند باشد.
    این روان‌شناس با اشاره به اینکه گاهی افراد با توجه به ناکامی‌هایشان در زندگی می‌خواهند به زعم خود به دیگران کمک کنند و مدام گلایه می‌کنند، اظهار می‌کند: برخی افراد با توجه به اینکه نمی‌توانند مشکلات خود را حل کنند یا فکر می‌کنند در ازدواجشان عجله کرده و گزینه انتخابی‌ آن‌ها ایده‌آل نبوده است، دیگران را از ازدواج برحذر می‌دارند.
    وی با اشاره به ضعف‌های فرهنگی و بی‌برنامه‌ بودن این افراد در زندگی، می‌گوید: البته گاهی هم افرادی با ظاهر خیرخواهانه دیگران را از ازدواج بازمی‌دارند که در اصل‌ این رفتار، ‌ نوعی حسادت به آن فرد است ولی فرد خود را در قالب خیرخواهی نشان می‌دهد.
    متولیان فرهنگی، بسترهای ازدواج را مهیا کنند
    کیوان‌لو در بیان راهکارهای موجود برای افرادی که اطرافیانشان یکی از مؤلفه‌های یاد شده را دارند، بیان می‌کند: در چنین جوی که فرد دسترسی به اطلاعات جدید برای ازدواج ندارد، نقش عوامل بیرونی پررنگ می‌شود.
    وی خاطر‌نشان می‌کند: در این موارد دستگاه‌هایی همچون آموزش و پرورش، آموزش‌عالی و دیگر متولیان فرهنگی می‌توانند بسترهای لازم را به منظور ازدواج به‌موقع و صحیح‌ در قالب دوره‌های مختلف از جمله کلاس‌های آموزشی و دوره‌های کوتاه مدت به صورت هدفمند و اصولی برگزار کنند و نتیجه ایجاد چنین شرایطی عوض شدن ذهنیت افراد درباره زندگی مشترک و ازدواج است.
    رشد طلاق، رشد سن ازدواج را در پی‌دارد
    یک کارشناس علوم‌تربیتی نیز در این زمینه به خبرنگار ما می‌گوید: امروز در دوره تقابل و مدرنیته هستیم و در این بین یک ازدواج سنتی و مدرن با هم تلاقی دارند.
    دکتر فریده هاشمیان‌نژاد با اشاره به اینکه طلاق در گذشته هم در جامعه وجود داشته؛ اما رواج امروزی را نداشته است، بیان می‌کند: ‌بی شک طلاق در افزایش سن ازدواج مؤثر است.
    این استاد دانشگاه با اشاره به آماری که در تهران مطرح شده و طبق آن آمده که از هر سه ازدواج یکی به طلاق و یکی به تحمل می‌انجامد و فقط یک ازدواج خوب است، تصریح می‌کند: امروز الگوهای طلاق و افزایش آزادی‌های اجتماعی که نمی‌شود به‌راحتی جلوی آن را گرفت، باعث شده که دختران و پسران به‌راحتی تن به ازدواج ندهند.
    خانواده‌ها الگوهایی برای ازدواج هستند
    هاشمیان‌نژاد با اشاره به اینکه امروز الگوی طلاق در جامعه نمود زیادی پیدا کرده و در برخی خانواده‌ها نیز وجود دارد، اظهار می‌کند: آنچه خانواده‌ها باید به آن توجه کنند این است که تحلیلی از طلاق و اینکه دلیل آن چه بوده است، انجام دهند و از آن به‌عنوان الگویی موفق برای سایر فرزندان مجرد خانواده استفاده شود، تحلیل درست مانند آن است که وقتی در جاده‌ای خودرویی تصادف کرده ما به علت تصادف او پی ببریم.
    این کارشناس علوم‌تربیتی با اشاره به راهکار دیگری که می‌تواند جوانان را به ازدواج ترغیب کند، می‌افزاید: معمولا افراد در سن پایین با دوستان زیادی ارتباط دارند؛ اما پس از مدتی که سن آن‌ها بالاتر می‌رود به دنبال‌ آرامش و امنیتی روانی هستند که این خواسته با دوستان برآورده نمی‌شود.
    وی ادامه می‌دهد: گاهی وجود گروه دوستان خود به ‌تنشی تبدیل می‌شود و تنها راهکار موجود برای جوان برای رسیدن به آرامش و امنیت‌روانی، ازدواج است که در این میان خانواده نقش پررنگی را در راستای راهنمایی و الگودهی به جوانان بر عهده دارد.
    وی در پاسخ به اینکه چگونه می‌توان جوانان را به ازدواج ترغیب کرد، خاطر‌نشان می‌کند: هیچ‌عاملی به‌تنهایی نمی‌تواند مؤثر باشد و در این میان کیفیت و نحوه بیان از سوی خانواده بسیار مؤثر است؛ البته باید توجه داشت که جوان خود را عقل کل عالم می‌داند که باید با استفاده از حرف‌های خودش که پیش‌تر گفته است با او وارد صحبت شد.
    هر چند آمارها زنگ هشدار پیری و کاهش جمعیت را به صدا درآورده است؛ اما هنوز خیلی‌ها آن را به دیده‌ مانوری سراسری برای دور هم بودن می‌دانند در صورتی که باید درک کنیم، امروز فرصت مغتنمی برای افزایش جمعیت در ازای جستن از دام مهلک پیری در جامعه ایرانی است. فرصتی که اگر در آن تأملی صورت نگیرد و به حال خود رها شود، شاید فردا لازم شود هزینه‌های به‌مراتب سنگین‌تری از امروز برای ایجاد بسترهای آن بپردازیم؛ البته باید به این فرصت از دو منظر مهم توجه شود، نخست رفتار، عملکرد و تشویق‌های گفتاری و کرداری واقعی مسئولان و دیگری ‌ تحول‌ عمیق فرهنگی و اجتماعی در فکر و باور مردم.

    منبع:پایگاه  اطلاع رسانی شهرآرا

    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر