اوقات شرعی
 
     
   • طبقه بندی مقالات
   • راهکارهای موثر برای پیشگیری از اعتیاد فرزندان

    راهکارهای موثر برای پیشگیری از اعتیاد فرزندان

    ارائه شده در
    کلمات کلیدی :
    پایگاه اطلاع رسانی پیشگیری نوین-استعمال سیگار جدی است. برخی از خانواده ها با این تصور که سیگار خطری جدی برای خانواده محسوب نمی شود، به فرزندان خود اجازه می دهند به راحتی سیگار مصرف کنند و این آغاز ...

    پایگاه اطلاع رسانی پیشگیری نوین-استعمال سیگار جدی است. برخی از خانواده ها با این تصور که سیگار خطری جدی برای خانواده محسوب نمی شود، به فرزندان خود اجازه می دهند به راحتی سیگار مصرف کنند و این آغاز خطر مصرف بسیاری مواد دیگر است. در هر صورت، فرزندان ما از حریمی که برایشان تعریف کرده ایم، عبور می کنند. اگر اجازه دهیم حریم سیگار را بدون جدال تصرف کنند، تمام نیروی خود را برای گذشتن از مرز مواد به کار خواهند گرفت. اگر کسی با دود و ترکیبات دودزا آشنا شود، این خطر وجود دارد که با سایر انواع مواد مخدر نیز برخورد داشته باشد. اما در صورتی که بر سر آغاز مصرف سیگار با چالش و برخورد جدی خانواده مواجه شود، فکر مصرف مواد از ذهن او دور خواهد ماند.
    علائم اعتیاد را بشناسید. اگر والدین علائم مصرف را بشناسند می توانند در مراحل اولیه اعتیاد را در فرزندان خود کشف و آن را درمان کنند. به طور مثال، مصرف شیشه از خواب جلوگیری می کند و فرد مصرف کننده، ساعت های طولانی نمی خوابد. مصرف حشیش سفیدی چشم ها را قرمز می کند و افراد معتاد دائماً از قطره های چشمی استفاده می کنند. فرد معتاد هنگام خروج از منزل در اتاق خود را قفل می کند و وسایل مصرف، مثل سنجاق سوخته و فندک اتمی در اتاق وی یافت می شود. ساعت های خواب و بیداری او به هم می ریزد و پرخاشگر و عصبی می شود.
    والدین باید مهارت تطابق با استرس را به فرزندان خود بیاموزند. فرزندانی که نیاموزند چگونه باید با فشارهای روحی و استرس های محیطی که در هر جامعه و برای هر کس وجود دارد کنار بیایند، در آینده و در آزمون های سخت زندگی سربلند بیرون نخواهند آمد. خانواده ای که فرزند خود را دور از هر گونه مسئولیت و استرس ناشی از آن قرار می دهد و او را در ناز و نعمت کامل می پروراند، فرزندی پرورش خواهد داد که در شرایط سخت و دشوار و در غیاب خانواده به رفتارهای پرخطر گرایش خواهد یافت.
    الکل نیز باید جدی گرفته شود. 75 درصد معتادان،مصرف الکل را در سن 19 سالگی آغاز می کنند. مصرف الکل زنگ خطری است که باید والدین به آن توجه زیادی داشته باشند.
    رفتارهای پرخاشگرانه را جدی بگیرید. برخی کودکان به علل متفاوت روان شناختی و به علت اختلالات روحی در مدرسه یا محله با سایر همکلاسی های خو درگیری فیزیکی ایجاد و با دیگران کتک کاری می کنند. تحقیقات نشان داده است که کودکانی که در سنین کودکی رفتارهای تهاجمی و پرخاشگرانه از خود نشان می دهند، احتمال گرایش به اعتیاد در آن ها در بزرگسالی افزایش می یابد.
    اضطراب و افسردگی فرزندانتان را درمان کنید. در فرهنگ ما فرزندانی که بسیار حرف گوش کن و ساکت باشند، مورد تایید و پسند والدین قرار می گیرند. اما باید دانست برخی از این کودکان افسرده اند. از سوی دیگر، برخی کودکان و نوجوانان به علت شرایط خانوادگی و ساختار روحی و حتی ژنتیکی خود درگیر اضطراب و بی قراری اند. این کودکان اغلب ناخن های خود را می جوند و آرامش ندارند. در چنین افرادی، این خطر وجود دارد که با اولین مصرف مواد، علائم افسردگی و اضطراب آنان کاهش یابد و باید دانست که این یک تسکین موقت است. اما چه بسا لذت اولین مصرف و کاهش این علامت ها به مصرف دائم منجر شود. لذا لازم است این کودکان هر چه سریع تر شناخته شوند و درمان های لازم در حوزه روان شناسی و روان پزشکی در مورد آنان صورت گیرد.
    نظارت بیش از حد خطرناک است. در برخی خانواده ها، والدین بیش از اندازه به فرزندان خود سخت می گیرند و این مسئله نیز می تواند تأثیری معکوس داشته باشد. پرسش های پیاپی، جست وجوهای مکرر وسایل شخصی و اتاق فرزندانمان نیز می تواند تأثیر نابجایی بر عملکرد آنان داشته باشد.
    به فرزند خود« نه گفتن» را بیاموزید. متاسفانه بسیاری از والدین نیز قادر به «نه گفتن» نیستند و این مهارت مهم را به فرزند خود نمی آموزند. فرزند ما باید بیاموزد که به آن چه بر خلاف ارزش های شناخته شده اوست، قاطعانه و محکم «نه» بگوید. زیرا روزی که دور از چشم ما در معرض تعارف مصرف مواد قرار می گیرد و ما در کنار او نیستیم، باید جوری تربیت شده باشد که در غیاب ما هم از این آزمون سربلند بیرون بیاید.
    به فرزند خود مسئولیت بسپارید. افرادی که مسئولیت پذیر نیستند در معرض خطر مصرف مواد مخدر قرار دارند. این افراد به علت آن که مسئولیت پذیری را تجربه نکرده اند، حتی قادر به پذیرش مسئولیت مهم حفظ خود از خطرهای پیرامون نیستند.همچنین، مسئولیت های عادی دوران بزرگسالی به علت نداشتن تجربه فبلی برای این افراد بسیار سنگین جلوه می کند و برای رهایی روحی، روانی از این فشارهای عصبی و تسکین آن ها به مصرف مواد مخدر پناه می برند.
    به فرزند خود اعتماد به نفس بدهید. نوجوانانی که از دوران کودکی در محیط خانه به علت سرکوفت ها و بی احترامی های خانواده از نظر شخصیتی کوچک شده اند، در بزرگسالی هم احساس حقارت و سرخوردگی می کنند و در رویارویی با مشکلات، خود را ناتوان می پندارند و برای فراموش کردن آن ها به اعتیاد پناه می برند. شاید هم روزی به علت اعتماد به نفس کم، تحت تأثیر دوستان خود یا برای این که در جمع گروهی خاص پذیرفته شوند به مصرف مواد تن بدهند و این راه قابل بازگشت نخواهد بود.به یاد داشته باشیم که بخشی از موفقیت فرزندانمان در گرو حس اعتماد به نفس آن هاست.
    پیشرفت تحصیلی کودکانتان را جدی بگیرید. تحقیقات در بسیاری از کشورهای دنیا نشان داده است که ارتباطی تنگاتنگ بین اعتیاد به مواد مخدر و ترک تحصیل یا افت تحصیلی کودکان وجود دارد. بیش از 75 درصد معتادان کشور، تحصیلات زیر دیپلم دارند و این یافته مهم، رسالت والدین را در تقویت و حفظ ارتباط کودک با مدرسه و دروس تحصیلی نشان می دهد.
    در تصمیم گیری ها فرزندانتان را شرکت دهید. نکته بسیار مهم در زندگی هر فرد، تصمیم گیری است. انسان برای گرفتن یک تصمیم فکر می کند، سپس یک گزینه را انتخاب می نماید و مسئولیت عواقب یا دستاورد های بعدی تصمیم خود را می پذیرد.اگر خانواده در مراحل آغازین رشد فکری کودک، برخی برنامه ریزی ها و تصمیم گیری ها را به او واگذار کند، او این مهارت اساسی زندگی را می آموزد و در همه مراحل زندگی خویش از آن بهره خواهد برد.
     

    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    1 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر