اوقات شرعی
 
     
   • طبقه بندی مقالات
   • لزوم توجه بیش از پیش به آسیب های فضای مجازی

    لزوم توجه بیش از پیش به آسیب های فضای مجازی

    سید هادی سبحانی – دادستان عمومی و انقلاب طرقبه شاندیز
    ارائه شده در
    کلمات کلیدی :
    گسترش علوم و فنون امروزه حد و مرزی ندارد و راه های دسترسی به این علوم و فنون هم محدود نیست. از جمله شایع ترین طرق آگاهی اشخاص از اطلاعات؛ فضای مجازی است.

    سید هادی سبحانی گفت:گسترش علوم و فنون امروزه حد و مرزی ندارد و راه های دسترسی به این علوم و فنون هم محدود نیست. از جمله شایع ترین طرق آگاهی اشخاص از اطلاعات؛ فضای مجازی است. طبق آمارهای ارائه شده در حال حاضر پیام رسانهای داخلی از جمله تلگرام در کشور بیش از 20 میلیون کاربر دارند و این در حالی است که بخش قابل توجهی از این افراد بدون داشتن آگاهی کامل از جرائم فضای مجازی در این شبکه ها فعالند. براساس آمارهای جهانی در هر 12 ثانیه یک نفر در جهان قربانی فضای مجازی می شود و همین موضوع ایجاب می کند که افراد پیش از ورود به این فضا و فعالیت در آن در گام اول اطلاعات کافی را کسب کرده باشند. توجه به این آمارها به خوبی گویای آن است که فعالیت در شبکه های مجازی از جمله تلگرام می تواند مشکلات و مخاطرات متعددی به دنبال داشته باشد، مخاطراتی که برای جلوگیری از مواجهه با آنها در گام اول لازم است کاربر اطلاعات کافی را داشته باشد.
    وی افزود: اعتیاد مجازی، استفاده بیش از حد از اینترنت است تا آنجا که بدون استفاده از آن فرد احساس کمبود می کند. در کشوری مثل آمریکا تعداد معتادان به اینترنت از سایر معتادان بیشتر است، تا جایی که برخی معتادان 18 ساعت از وقت روزانه خود را در اینترنت صرف می کنند. پیامدهای اعتیاد به اینترنت و حتی کار زیاد با اینترنت، هر چند در حد اعتیاد نباشد، نتایج و پیامدهای زیان بخشی برای فرد و جامعه در پی داشته و آسیب های شدید جسمانی، مالی، خانوادگی، اجتماعی و روانی را به همراه دارد.
    سبحانی با تأکید بر عوارض ناشی از اعتیاد به فضای مجازی گفت: یکی از پیامدهای فردی و اجتماعی اعتیاد و کار زیاد با اینترنت، انزوا و کناره گیری اجتماعی است. فعالیت در گروه های اجتماعی باعث دوری خانواده ها و ارتباط اجتماعی آنها با یکدیگر و در نتیجه عدم آگاهی از مشکلات یکدیگر و نهایتاً عدم مشارکت در روابط فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و ... می شود و از سویی پیامد دیگر آن بی خوابی و عدم توجه به تغذیه مناسب در طول شبانه روز است که خود باعث اختلال شدید در سیستم ایمنی بدن و روح و روان و شخصیت فرد می شود. این اختلال، خستگی بیش از اندازه ای در بدن ایجاد می کند، که وضعیت تحصیلی و اشتغال را تحت تأثیر قرار می دهد. حتی ممکن است نظام ایمنی بدن را تضعیف و فرد، آسیب پذیری بیشتری به بیماری ها پیدا کند. افزون بر این، سکون و رکود فرد در طول استفاده از اینترنت و عدم ورزش و تحرک مناسب، باعث ایجاد مشکلات در چشم، کمر و سایر اعضاء بدن می شود.
    دادستان عمومی و انقلاب شهرستان طرقبه شاندیز خاطر نشان کرد: می دانیم که هر شخص دارای سه هویت 1- شخصی 2- فرهنگی و 3- اجتماعی است. هر یک از این ارکان در تکوین شخصیت فرد نقش مهمی را ایفا می کند. فضای مجازی صحنه فرهنگی و اجتماعی است، که فرد با توجه به وضعیت پیش رو خود را در موقعیت های متنوع، نقش ها و سبک های زندگی قرار می دهد و این امر می تواند مقدمه ای برای آسیب پذیری شخصیت کاربر و چند شخصیتی شدن او شود.
    سبحانی افزود: جوانان در این محیط از آسیب پذیری بیشتری برخوردارند، به ویژه در دورانی که هویت ایشان شکل می گیرد، این خطر پررنگ تر می شود. امکانات وسیع و غیرمحدود؛ فضای باز و گزینه های متفاوت در چنین فضایی که به راحتی در اختیار جوانان قرار می گیرد، آنان را در معرض چالش و محرک های جدید قرار می دهد. دوران بلوغ که مرحله شکل گیری هویت جوان است و در چنین دورانی او همواره به دنبال کشف ارزش ها و تجربه جدید می باشد، خواه ناخواه تحت تأثیر حجم گسترده، حیرت انگیز اطلاعات حاصل از دنیای مجازی قرار گیرد، و بدین سان، ممکن است برخی و شاید تعداد زیادی از نوجوانان راه را در این دنیای وسیع اطلاعات گم کنند و در نتیجه با بحران هویت خود مواجه شوند. از سوی دیگر، هویت واقعی فرد از جمله جنسیت، سن، تحصیلات، محل سکونت و سایر خصوصیات وی در این فضا دست خوش تغییر و تحریف می شود. بسیاری از افرادی که در فضای گفتگو مشغول ارتباط با یکدیگر هستند دارای مشخصاتی غیرواقعی و متناقض با هویت واقعی ظاهر می شوند به نحوی که از خود شخصیتی دروغین ساخته و به حیله و تقلب آن را به مخاطب یا مخاطبان خود تحمیل می کنند.
    وی تأکید کرد: اعتماد بی جا و زود باوری از جمله نتایج حضور در فضای مجازی است که باعث کم رنگ شدن علایق کاربران به وطن خویش می شود. ثمره چنین عملی خیانت به کشور و خود کم بینی و وابستگی فرهنگی و شخصیتی به کشورهای بیگانه خواهد بود. اینگونه است که در مقابل هر خواسته و یا دعوت غیرمنطقی شخص پاسخ مثبت داده و در مقابل نظام و آرمانهای آن می ایستد. در سطحی بالاتر شخص به عنوان جاسوس دست نشانده بیگانگان شده و به راحتی اسرار نظام را در اختیارشان قرار می دهد.
    دادستان عمومی و انقلاب طرقبه شاندیز گفت: از جمله آثار مخرب فضای مجازی، به وجود آمدن انحرافات و اختلالات جنسی است. در این محیط به دلیل رویکرد آزاد اندیشی در روابط جنسی از سوی گردانندگان اصلی آن (یعنی غرب و به ویژه آمریکا) و بالاخص نگرش تجاری نسبت به مسائل جنسی موجب پدیده زشت و پلید شهوانی و رواج سرسام آور آن گردیده، که بر اثر آن مرزهای اخلاقی درهم می شکند و تهدیدی برای فرهنگ ها، به ویژه فرهنگ های دینی، چون فرهنگ اسلامی است، همچنین یکی از آثار مهم اعتیاد به اینترنت تزلزل در روابط زناشویی و ارتباط بین والدین با فرزندان است. به عبارتی افراد بیش از آنکه از بودن در کنار خانواده لذت ببرند از صرف وقت در اینترنت و فضای مجازی و لذت های منحرف جنسی و غیر آن لذت می برند. در نتیجه محبت به عنوان رکن اصلی و اساسی خانواده رو به سستی می رود. بعضی از موارد بروز طلاق در کشورها به دلیل اعتیاد به اینترنت، به ویژه اعتیاد جنسی مجازی است. وظیفه نهادهای فرهنگی در فهرنگ سازی جهت بره برداری صحیح از اینترنت بسیار مهم و تأثیرگذار است. آمار نشان می دهد که اعتیاد به اینترنت ممکن است به فروپاشی خانواده و طلاق منجر شود. شاید باور کردن اینکه شخصی همسر خود را فقط به علت ارتباط با فرد دیگر در اینترنت ترک می کند، برای کسانی که به اینترنت اعتیاد پیدا نکرده اند، وحشتناک به نظر برسد؛ ولی این مسئله هرروز در دنیای نامحدود اینترنت اتفاق می افتد. دوستی های نامشروع در فضای مجازی که بعضاً منجر به ارتباط نامشروع و سست شدن کانون گرم خانواده می شود از جمله معضلات شایع این روزها می باشد.
    وی در پایان گفت: سنت حسنه دید و بازدید از جمله شعائر اسلامی و مذهبی – ایرانی است. جمع شدن افراد فامیل و یا دوستان و گفتگو و مراوده با یکدیگر از دیرباز رواج داشته است. اما امروزه چنین محافلی کم رنگ و در صورت تشکیل هر یک درگوشه ای با اهرمی به نام گوشی همراه خود را سرگرم می نمایند. امروزه گوشی های همراه به خوبی جای خود را در بین اعضاء خانواده پیدا و حتی تثبیت کرده اند. با ورود پدر و یا مادر به منزل همین صحنه ها تکرار می شود. هر یک از اعضاء خانواده با همان وسیله مشغول و سرگرم هستند. به حدی که در سفره غذا؛ رختخواب و یا در مدارس و حتی تفریحات حضور پررنگی دارد و ارسال پیامک به عنوان جایگزین شدن ارتباط فردی اشخاص در بعضی موارد روابط اجتماعی را به حد پایین تنزل داده است.
     

    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر